אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס

מהי אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור הפוגעת בערך בשלושה אחוזים מהאוכלוסייה, וכעשרים אחוז מהתינוקות והילדים סובלים ממנה. המחלה נמנית עם משפחת המחלות האלרגיות (מחלות אטופיות) כמו אסטמה, נזלת אלרגית, קדחת השחת ודלקות עיניים אלרגיות. היא נקראת גם אסתמה של העור משום שרבים מהילדים שלוקים בה סובלים גם מאסתמה של דרכי הנשימה.

מתי כדאי לפנות לרופא?

כאשר מופיעים אודם ותפרחת בקפלי הידיים והרגליים או בלחייו של ילד מתחת לגיל עשר, ובעיקר אם עדיין לא מלאו לילד שנתיים, מומלץ לפנות לרופא. הוא יבסס את האבחנה על פי תיאור הסימנים ובדיקת העור. בדרך כלל די במבט בוחן ומיומן כדי לזהות אטופיק דרמטיטיס, אולם אם יש ספק, בדיקות דם, בדיקת רקמת עור (היסטולוגיה ) ובדיקת תבחיני עור יעזרו לו לבסס את האבחנה. גורמים נוספים המסייעים בקביעת האבחנה:

• אם הילד סובל מאסתמה, מנזלת אלרגית או מדלקת עיניים.

• אם מי מבני המשפחה לוקה באחת המחלות האטופיות או באטופיק דרמטיטיס.

• אם הופיע יובש של העור במהלך השנה שקדמה להופעת האקזמה.

התייחסות הרפואה הסינית לאטופיק דרמטיטיס

הרפואה הסינית מבחינה בחמש סיבות עיקריות למחלה:

"קור": הקור מפריע להזנת העור בנוזלים ובלחות. המחלה מתבטאת באקזמה לחה, העור בצקתי ומעט נפוח ולילד יש נטייה לחיוורון ולנזלת שקופה ולא צמיגה, המלוּוה לפעמים בשיעול ליחתי ובקוצר נשימה.

"חום": מצב דלקתי המלווה בהפרשות צהבהבות ומוגלתיות. מצב כזה אופייני לילד בעל פנים אדומים, חמים למגע, המסרב להתכסות בלילה, מתלונן על חום וצימאון ונוטה לאי–שקט בלילה.

"חסר": מצב אופייני אצל ילד חלש (ייתכן שנולד פג), שמתעייף בקלות, ישן שינה קלה ומתעורר לעתים תכופות בלילה. פניו של הילד חיוורים, והוא סובל מקור, מחולשה, מתיאבון חלש ומיציאות רכות. החולשה יכולה להתבטא בכל מיני מערכות בגוף: מערכת החיסון, מערכת העיכול ואחרות. ילדים שסובלים מביטויים אלה בדרך כלל לוקים במחלות דלקתיות רבות ובנטייה לנזלת לבנה ושקופה.

מחלות קודמות: קורה לעתים שנשאר גורם מגרה שמקורו במחלה שלא נרפאה לגמרי.בין ביטויי המחלה: בלוטות לימפה נפוחות, במיוחד באזור הצוואר והראש, ועור יבש, לפעמים קשקשי או מתקלף. המחלה אופיינית לילדים חזקים ואנרגטיים בדרך כלל, שבגלל המחלה עלולים לגלות לפתע "נפילות אנרגיה". בדרך כלל הם בעלי תיאבון בריא, אך לפעמים יש להם נזלת ירוקה וצמיגה שקשה להיפטר ממנה.

מזון ועיכול: מערכת העיכול של ילדים מתחת לגיל שלוש עדיין לא בשלה באופן מלא, ולכן הם מתקשים בעיכול מזונות מסוימים. לפעמים "חום" ו"לחות" מפריעים לפעילות תקינה של מערכת העיכול. הסינים מכנים את המצב הזה "קיבעון של מזון". הוא אופייני לילדים חזקים ומתבטא בעור אדום ומפריש, לחיים אדומות, בטן נפוחה, נזלת ירקרקה וצמיגה ויציאות בעלות ריח רע וחריף.

טוב לדעת

תוספי תזונה

חומצות שומן: חומצות שומן מסוג אומגה 3 הן בעלות פעילות נוגדת דלקת. הן נמצאות בדגים, בשמן דגים, בזרעי פשתן, בשמן פשתן ובאגוזי מלך. חומצות שומן חיוניות מסוג גמה לינולאית (GLA ) נמצאות בפרחים ובזרעים של נר הלילה (Evening Primrose ) . אפשר להשתמש במשחות ובכמוסות המבוססות על שמן נר הלילה, המופק מן הזרעים של הצמח ויעיל לשמירה על בריאות העור ובמיוחד למריחה על פצעים במצבים דלקתיים בעור. במחקרים שונים נמצא כי שני הסוגים של חומצות השומן מונעים גירוד, יובש ואדמומיות בעור. אפשר להשתמש בהן במריחה או בבליעה, וכמובן, מומלץ להעשיר את תפריט הילד במזונות שעשירים בהן.

רק כותנה

יש להקפיד על כך שהמצעים, המגבות והבגדים, בעיקר התחתונים עשויים כותנה. סיבים סינתטיים ואריגי צמר עלולים לעורר את הגירוי.

יש לי שאלה

האם אטופיק דרמטיטיס יכולה להירפא?

המחלה יכולה להגיב בצורה טובה לריפוי טבעי ובמקרים מסוימים היא נעלמת, כך שניתן להתייחס לכך כאל ריפוי. אולם אצל 15-5 אחוזים המחלה תחזור ותתלקח במידה כזו או אחרת ותמשיך ללוותם כל החיים, לרוב בצורה קלה.

האם ניתן למנוע את הופעת המחלה בתינוק שבמשפחתו נטייה לאטופיק דרמטיטיס?

יש הטוענים כי הקפדה על מזונות לא–אלרגניים בזמן ההיריון והוספת מזונות ומוצרים פרוביוטיים ומתן תכשירים פרוביוטיים לתינוק בחודשי חייו הראשונים עשויים למנוע את המחלה בתינוק. יש תכשירים פרוביוטיים המתאימים לשימוש בתינוקות (ואפילו פורמולה מיוחדת למטרה זו), אך אין להשתמש בהם ללא התייעצות עם רופא הילדים.

כמובן מומלץ להתייעץ גם עם מטפל ברפואה טבעית שמתמחה בטיפול בילדים ובעל ניסיון בטיפול בסוג זה של בעיה.

 

המידע המופיע בדף זה הוא חלק ממידע רחב ומאד מפורט המופיע בספר, הסבר על כל מחלה, הכולל דרכי טיפול בשיטות השונות של הרפואה הטבעית, תרופות קונבנציונליות שכיחות לכל מצב רפואי, עצות וטיפים איך אפשר להקל ולטפל בבית.
אתם מוזמנים לשלוח כל שאלה וצוות המטפלים שלנו יחזור אליכם.

 


כתבו תגובה

אתם חייבים להיות מחוברים להשארת תגובה.

שאלו את המומחה

אם יש לכם שאלה או בעיה נשמח לעזור לכם!
אנא שלחו את שאלתכם ואחד המטפלים יענה בהקדם.

שמכם*:
אימייל*:

הודעתכם:


הרשמו לניוזלטר רפואות

הרשמו לניוזלטר וקבלו מאיתנו 20% הנחה לקנית הפורמולות
העיתון מכיל טיפים ומידע לבריאות טובה

שם מלא*:
אימייל * :


bottom