דלקת אוזניים

דלקת אוזניים

מהי דלקת אוזניים?

דלקת אוזניים אינה מחלה מסוכנת, אולם היא בהחלט מציקה: היא מלווה בכאבים ובאי–נוחות ומעוררת דאגה בלב ההורים. ברוב המקרים הדלקת חולפת מעצמה תוך ימים אחדים גם ללא טיפול. כשמונים אחוז מהילדים והתינוקות עלולים לחלות בדלקת אוזניים לפחות פעם אחת.
כאבי אוזניים עלולים לנבוע מגורמים שונים שאינם קשורים לאוזן: בעיות בשיניים ובמפרק הלסת, דלקות גרון או דלקות שקדים. אולם הכאבים נגרמים לרוב מדלקות אוזניים, שבמקרים רבים הן סיבוך משני של הצטננות וזיהומים נגיפיים בדרכי הנשימה העליונות.

מתי לפנות לרופא

בכל מקרה של חשש לסיבוך כדאי לפנות לרופא כדי שיזהה בוודאות אם אכן מדובר בדלקת ומאיזה סוג, אך בעיקר כשהדלקת מלווה בחום או כשהיא חוזרת לעתים קרובות.
חשוב לשים לב לסימנים המעידים על החרפה במצב: אדישות, הקאות ושלשולים מרובים, התייבשות וכאב חד המלווה בהפרשה מוגברת של נוזלים מהאוזן

התייחסות הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מציעה ארבע סיבות לדלקות אוזניים. הדלקת עשויה להיגרם בשל אחת מהן או בשל שילוב של כמה מהן:
עודף "חום": לפי התפיסה הסינית, לא מדובר בחום גוף שנמדד במדחום אלא בנטייה כללית של הגוף..
עודף "לחות": אופייני לילדים הנוטים לליחה, ליציאות רכות ולאף נוזל, והמצטננים בקלות. עודף לחות יכול להיגרם מלחות האוויר, קירות לחים, בגדים רטובים וממזון כמו מוצרי חלב, במיוחד מוצרי חלב שמנים כמו חמאה וגבינות צהובות, וגם משוקולד וסוכר לבן..
"רוח" ו/או "קור": יש ילדים הסובלים מדלקות אוזניים לאחר רחצה בים או בבריכה. במקרים כאלה, יש לדאוג שכאשר הילד נמצא במים לא יחדרו מים לאוזניו. לאחר שהוא יוצא מהם יש להקפיד שלא ייחשף לרוח ולמזגן, בעיקר בעת ששערו רטוב.
מצב רגשי: ברפואה הסינית קיים קשר בין תפקוד תקין של הגוף למצבים נפשיים.

טוב לדעת

הגבהה
מומלץ להשכיב ילד שסובל מדלקת אוזניים כשראשו מוגבה על כרית, על מנת להפחית את לחץ הנוזלים על עור התוף באוזן התיכונה. לא מומלץ להניח לילדים לשתות מהבקבוק בשכיבה כי זה עלול ליצור לחץ על האוזן.

חימום
החום עשוי להרגיע את הכאב והשיטה הטובה ביותר לחימום היא באמצעות מנורה סגולה – שניתן לרכוש בבית המרקחת – שמחממת ומחטאת כאחד. מומלץ לכסות את העיניים במגבת (או בכיסוי עיניים מיוחד) ולחמם את האוזן הכואבת ממרחק של 20-15 סנטימטרים. ההקלה משמעותית והיא מתרחשת תוך כמה דקות. אפשר גם להניח על הצוואר, ליד האוזן הכואבת, בקבוק חם או מגבת לחה שחוממה במיקרוגל.

פורמולות צמחי מרפא

נזוקל פלוס – מסייע בהורדת הדלקת הפחתת הליחה והנוזלים.

יש לי שאלה

מדוע דלקות אוזניים מופיעות בשכיחות כה גבוהה אצל ילדים?
פתחי הניקוז של האוזן קטנים יותר אצל ילדים ונחסמים בקלות, והנוזלים שמצטברים באוזן משמשים מצע להתפתחות של מושבות חיידקים. לדלקות אוזניים יש מרכיב תורשתי, ולכן יש ילדים הנוטים לחלות בדלקת אוזניים ואילו אחרים מוגנים מפניה באופן טבעי. לילדים הנוטים לדלקות בתעלת האוזן מומלץ להשתמש באטמי אוזניים בעת רחצה בים או בבריכה.

האם דלקות אוזניים עלולות לגרום לבעיות שמיעה?
הנוזלים המצטברים מאחורי עור התוף עלולים להסמיך ולהתעבות ולכן גם להקשות על השמיעה. הפגיעה בשמיעה היא לרוב זמנית, והיא חולפת לאחר שההפרשות החוסמות את האוזן – או האוזניים – מנוקזות, אולם גם פגיעה זמנית בשמיעה עלולה לעכב את ההתפתחות המנטלית ולפגוע ביכולת הדיבור. במקרים נדירים יש סיבוכים שהשפעתם על השמיעה אינה הפיכה.

 

המידע המופיע בדף זה הוא חלק ממידע רחב ומאד מפורט המופיע בספר, הסבר על כל מחלה, הכולל דרכי טיפול בשיטות השונות של הרפואה הטבעית, תרופות קונבנציונליות שכיחות לכל מצב רפואי, עצות וטיפים איך אפשר להקל ולטפל בבית.
אתם מוזמנים לשלוח כל שאלה וצוות המטפלים שלנו יחזור אליכם.

 

 


כתבו תגובה

אתם חייבים להיות מחוברים להשארת תגובה.

שאלו את המומחה

אם יש לכם שאלה או בעיה נשמח לעזור לכם!
אנא שלחו את שאלתכם ואחד המטפלים יענה בהקדם.

שמכם*:
אימייל*:

הודעתכם:


הרשמו לניוזלטר רפואות

הרשמו לניוזלטר וקבלו מאיתנו 20% הנחה לקנית הפורמולות
העיתון מכיל טיפים ומידע לבריאות טובה

שם מלא*:
אימייל * :


bottom