דלקת גרון

דלקת גרון

מהי דלקת גרון?

דלקת גרון היא תופעה שכיחה שיכולה להופיע בכל גיל, אך מתרחשת בשכיחות גבוהה במיוחד אצל ילדים בני ארבע עד שבע. סימניה האופייניים הם צרידות, כאבים בזמן הבליעה, יובש ותחושת בעֵרה.
דלקות הגרון נחלקות לפי מחולל המחלה לדלקות נגיפיות (ויראליות) ולדלקות חיידקיות. כשהגורם הוא נגיף, הדלקת מתאפיינת בהצטננות, חום, שיעול, נזלת, צרידות וכמובן כאב גרון. כשהגורם הוא חיידק, הדלקת יכולה להיות מלווה בחום גבוה, בכאבי ראש ובהקאות, ובדרך כלל היא אינה מלווה בצרידות או בנזלת. סוג זה נדיר בילדים בני שנתיים ומטה.
רוב דלקות הגרון הן נגיפיות, והן חולפות מעצמן תוך זמן קצר וללא תופעות לוואי. עם זאת, כפי שכבר נאמר, חלקן נגרמות בשל חיידקים, שהשכיח בהם הוא הסטרפטוקוקוס. אף על פי שהמחלה החיידקית אינה מסוכנת בדרך כלל, קיים חשש לסיבוכים.

מתי לפנות לרופא

מומלץ לפנות לרופא כשהילד מתלונן על כאב גרון. רק הרופא יוכל לקבוע אם מדובר בדלקת נגיפית או חיידקית, ואם דרוש טיפול תרופתי ( בדלקת חיידקית). לעתים רחוקות בלבד יוכל הרופא לקבוע אבחנה רק על פי תסמינים ובדרך כלל יומלץ על משטח גרון לפני שיוחלט מהו הטיפול המתאים.

התייחסות הרפואה הסינית

דלקות בגרון נתפסות כמצב של "עודף" בגרון וברֵיאות הגרון הוא "פתח" הריאות ומטרת הטיפול היא להוציא אותו מהגוף בעזרת דיקור וצמחים. בדרך כלל מדובר בעודף "חום", אך כל עודף של מחולל מחלה יכול לגרום לכאב גרון. למחלה יש גורמים חיצוניים וגורמים פנימיים.
גורמים חיצוניים: חשיפה לרוח ולקור – אפילו חשיפה למזגן בקיץ – ואכילת מאכלים קרים משקאות ושלגונים יכולות לגרום להתקררות, שתתבטא באודם ובכאב. "חום" יכול להיגרם כתוצאה מהידבקות או מאכילה של מאכלים חריפים וחשיפה רבה לחום.
גורמים פנימיים: לפי הרפואה הסינית, אחת הסיבות לכאבי גרון היא מצבים נפשיים כמו כעס ותסכול. בגרון עובר מרידיאן הכבד – האיבר האחראי לזרימה חופשית של אנרגיית הצ'י בגוף. כעס או תסכול עלולים לפגוע בתפקודו, לערער את איזונו ולגרום לו לייצר חום. לכן כשהילד מתלונן שמשהו "תקוע" בגרונו, ייתכן שמדובר במצב נפשי שמקורו בכבד.

טוב לדעת

גרגור מי מלח
המלח מכווץ כלי דם קטנים ולכן מפחית גודש ונפיחות. את מי המלח מכינים מחצי כפית מלח מהולה בכוס מים רותחים. מצננים ומגרגרים.

עטיפת הצוואר
עוטפים את הצוואר במגבת לחה בטמפרטורת החדר. קירור אזור הצוואר מאיץ את הזרמת הדם לגרון ומזרז את ריפויו הטבעי.

פורומולות צמחי מרפא

טונסילייט – מיועדת להקלה  לכל סוגי דלקות הגרון פועלת להקלה מיידית בתסמיני המחלה.

יש לי שאלה

עד כמה מחלת גרון מידבקת?
בדלקות סטרפטוקוקליות שכיחות ההדבקה גבוהה. ההדבקה נגרמת בחשיפה לרסס אוויר ורוק בשיעול ובמגע. דלקת סטרפטוקוקלית חדלה להדביק אחרי כיומיים של טיפול אנטיביוטי או לאחר שהסימפטומים נעלמו.

מתי אפשר לשלוח את הילד לבית הספר?
כ– 36 שעות לאחר שהחום ירד בדלקת נגיפית, ואותו פרק זמן לאחר תחילת הטיפול האנטיביוטי בדלקת חיידקית. הילד כבר אינו מדביק אחרים, ואם הוא חש בטוב, הוא יכול לחזור לגן או לבית הספר.

 

המידע המופיע בדף זה הוא חלק ממידע רחב ומאד מפורט המופיע בספר, הסבר על כל מחלה, הכולל דרכי טיפול בשיטות השונות של הרפואה הטבעית, תרופות קונבנציונליות שכיחות לכל מצב רפואי, עצות וטיפים איך אפשר להקל ולטפל בבית.
אתם מוזמנים לשלוח כל שאלה וצוות המטפלים שלנו יחזור אליכם.

 


כתבו תגובה

אתם חייבים להיות מחוברים להשארת תגובה.

שאלו את המומחה

אם יש לכם שאלה או בעיה נשמח לעזור לכם!
אנא שלחו את שאלתכם ואחד המטפלים יענה בהקדם.

שמכם*:
אימייל*:

הודעתכם:


הרשמו לניוזלטר רפואות

הרשמו לניוזלטר וקבלו מאיתנו 20% הנחה לקנית הפורמולות
העיתון מכיל טיפים ומידע לבריאות טובה

שם מלא*:
אימייל * :


bottom