שלשול

שלשול

מהו שלשול?

ההגדרה הרפואית לשלשול היא עלייה בתכיפות היציאות או ירידה ניכרת במידת המוצקות שלהן. בתפקוד תקין הצואה המגיעה למעי הגס דלילה ועשירה בנוזלים, ואחד מתפקידי המעי הוא לספוג את הנוזלים המיוצרים ולמצק את הצואה. כשספיגת הנוזלים לקויה, היציאות דלילות והגוף מפריש כמות מוגברת של נוזלים, מלחים ומינרלים. יש שני סוגים של שלשול, זיהומי ולא זיהומי. שלשול זיהומי נגרם מהרעלת מזון או מנגיף. שלשול שאינו זיהומי יכול להיות תוצאה של אכילה מופרזת; רגישות למרכיב במזון כמו לקטוז או גלוטן; או מתח וחרדה.

מתי כדאי לפנות לרופא?

 • כשהשלשול מלווה בהקאה או בחום.
 • כשהשלשול דמי.
 • כשהשלשול מתרחש במחזוריות במשך שבועיים ויותר.
 • במקרה שיש חשש להתייבשות: כשהילד ממעט לתת שתן או כשהשתן כהה, כשהוא חלש, אדיש, שותה מעט מדי, חלל הפה שלו יבש, עיניו שקועות, עורו יבש ועוד.

חשוב לזכור: התייבשות בתינוקות היא מצב מסכן חיים.

התייחסות הרפואה הסינית לשלשול

הרפואה הסינית מבחינה בין שלשול חריף (אקוטי) לשלשול כרוני.

הגורמים העיקריים לשלשול חריף הם זיהומי מעיים והרעלות מזון; אכילה של מזון קר, מזון עשיר או מזון קשה לעיכול; ואכילת יתר. במקרים אלה, השלשול הוא ביטוי לניסיון הגוף לפלוט עודפי מזון לא מעוכל. ישנם גם גורמים פנימיים לשלשול חריף: פחד וחרדה, שמרוקנים את האנרגיה ממערכת העיכול, וכעס, שפולש ומתקיף את מערכת העיכול.

הגורמים העיקריים לשלשול כרוני הם מחלה ממושכת שהחלישה את מערכת העיכול, שימוש באנטיביוטיקה, אלרגיה למזון, חולשה מולדת או אורח חיים לא בריא (אכילה לא מסודרת, שינה מעטה, פעילות יתר, עומס בבית הספר ועוד).

בהפרעות עיכול מבחינה הרפואה הסינית בשתי תסמונות: עודף "חום" ועודף "קור".

רפואה טבעית

טיפול בשלשול ומניעתו קשורים לאורח חיים, תזונה נאותה ושמירה על היגיינה. כדי להקל על התסמינים הנלווים – כאבי בטן, הקאות, צמרמורות והרגשה כללית רעה – יש שפע של אפשרויות טבעיות.

טוב לדעת

איך לאכול בזמן שלשול?

 • אין צורך להתעקש שהילד יאכל דווקא מזון מוצק. אם אינו מראה רצון לאכול בזמן השלשול ניתן להסתפק במתן נוזלים.
 • כדאי להעדיף מזונות קלים לעיכול: ירקות מבושלים מעוטי סיבים כמו תפוח אדמה, דלעת, גזר וקישוא; פירות כמו בננה בשלה; מרקי ירקות או עוף עם אורז; צנימים; יוגורט.
 • כדאי מאוד לוותר על מזונות מטוגנים, מזונות שמנים, קטניות, אגוזים, פירות וירקות חיים (שהם עתירי סיבים וקשים יחסית לעיכול).
 • מומלץ להרבות בשתייה על מנת למנוע התייבשות.
 • אין לאכול או לשתות דברים קרים. הקור מגרה את המעיים.
 • לחם קלוי, שרוף מעט, עשוי להועיל להרגעת עוויתות מעיים במקום כדורי פחם.
 • מומלץ להפסיק את השימוש בתבלינים חריפים, שגם הם עלולים לגרות את המעיים.
 • יש לכלול בתפריט מזונות המכילים מעט סוכר (עדיף סוכר פירות, דקסטרוז) ומומלץ להוסיף מלח על מנת להחזיר אנרגיה ומינרלים שאבדו.
 • צריך להקפיד על בישול מלא של מנות בשר, עוף, דגים וביצים. אין לחמם מנת אוכל יותר מפעם אחת כי כל חימום מעודד צמיחה של חיידקים, ובוודאי לא להפשיר מאכלים ולהקפיאם שנית.

פורמולות צמחי מרפא

דיארקס - מסייע בעצירת השלישול תוך איזון הפרשת הנוזלים

יש לי שאלה

האם ניתן למנוע הדבקה בשלשול?
שמירה על תנאי היגיינה נאותים עשויה למנוע חלק גדול ממקרי ההדבקה, במיוחד בקרב ילדים. רחיצת ידיים לפני מגע עם ילד משלשל ואחריו היא האמצעי היעיל ביותר להפחתת שיעור ההדבקה. כמו כן מומלץ לא לשלוח ילדים משלשלים לגן או לקייטנה.

כיצד ניתן למנוע התייבשות בילד המקיא כל מזון שהוא בולע?
אם הילד מקיא כל דבר, אפילו מים, אפשר לנסות לתת לו פיסות קרח כתוש או קרחון מתה צמחים. זו דרך מצוינת להחדיר מעט נוזלים, כל עוד הקרח אינו מגרה את רפלקס ההקאה. בהמשך אפשר לנסות שוב לתת נוזלים רגילים בשתייה. אם זה לא עוזר, יש לשקול פנייה לטיפול רפואי להחזרת נוזלים ולמניעת התייבשות.

 

המידע המופיע בדף זה הוא חלק ממידע רחב ומאד מפורט המופיע בספר, הסבר על כל מחלה, הכולל דרכי טיפול בשיטות השונות של הרפואה הטבעית, תרופות קונבנציונליות שכיחות לכל מצב רפואי, עצות וטיפים איך אפשר להקל ולטפל בבית.
אתם מוזמנים לשלוח כל שאלה וצוות המטפלים שלנו יחזור אליכם.

 


כתבו תגובה

אתם חייבים להיות מחוברים להשארת תגובה.

שאלו את המומחה

אם יש לכם שאלה או בעיה נשמח לעזור לכם!
אנא שלחו את שאלתכם ואחד המטפלים יענה בהקדם.

שמכם*:
אימייל*:

הודעתכם:


הרשמו לניוזלטר רפואות

הרשמו לניוזלטר וקבלו מאיתנו 20% הנחה לקנית הפורמולות
העיתון מכיל טיפים ומידע לבריאות טובה

שם מלא*:
אימייל * :


bottom