חום

חום

מהו חום?

אחת התופעות המלוות מחלות זיהומיות היא שינוי בחום הגוף. זהו ביטוי לפעילות המערכת החיסונית. תאי הדם הלבנים נלחמים במחוללי המחלות באמצעות הפרשת חומרים שונים, ואלה גורמים לשרשרת של תגובות כמו עליית חום הגוף, כאבי ראש, כאבי שרירים ומפרקים, דופק מואץ, אובדן תיאבון והרגשה כללית רעה. אי לכך אין היא בהכרח דבר רע – אפשר לראות בה אישור שהמערכת פועלת היטב. חשוב לציין שחום הגוף יכול להשתנות במחלות נוספות, לא רק זיהומיות, לכן חום ממושך מצריך בירור רפואי.
חום גוף תקין הוא 37 מעלות בממוצע, אך הוא משתנה באופן קבוע ובלתי–רצוני פעמיים ביום: בין חצות לשעות הבוקר הוא נמוך יחסית, ולקראת הערב הוא עולה בצורה מבוקרת בכמה עשיריות המעלה. הממונה על ויסות חום הגוף הוא ההיפותלמוס, מרכז במוח האחראי לפעילות מערכת העצבים האוטונומית. על מנת להעלות את חום הגוף, ההיפותלמוס שולח פקודה להגברת זרימת הדם מהעור אל פנים הגוף. כדי להוריד את חום הגוף מוזרם הדם לעור, מה שמגביר את ההזעה ומצנן את הגוף.

 

מתי כדאי לפנות לרופא?

תינוקות בני חודשיים ומטה: כשנמדדת טמפרטורה (רקטלית) מעל 38 מעלות.
בני חודשיים ומעלה: כשנמדדת טמפרטורה (רקטלית או בפה) מעל 38.5 מעלות.
מומלץ לפנות גם כשיש תסמינים כמו הקאות, סימני התייבשות ואובדן הכרה. אם אין רופא ילדים במרפאה או שהמרפאה סגורה, יש לפנות למרפאת חירום או לחדר מיון.

 

רפואה טבעית

חום, כאמור, נחוץ למערכת החיסונית ואף מייעל אותה, אך אם הילד סובל רצוי לנסות להוריד אותו.

 

טוב לדעת

רחצה במים להורדת חום

ממלאים אמבט במים פושרים או מנגבים באיטיות את גוף הילד במטלית לחה. המים המתאדים מן הגוף עוזרים להוריד את החום, בדומה לפעולת ההזעה. אפשר להכניס לאמבט שמנים אתריים שונים, והמשחק באמבט המים עשוי גם לשפר את מצב רוחו של הילד.

 

פורמולות צמחי מרפא

קל חום- מסייעת להורדת חום  מקלה על חוסר השקט והכאב המלווה לעיתים את החום. ניתן להשתמש בשילוב עם אקמול

 

יש לי שאלה

מתי ניתן לשלוח את הילד לבית הספר או לגן?

אם הילד בריא, הוא יכול ללכת לגן יום לאחר שהחום ירד. אם עדיין יש חום, אפילו נמוך ( 38-37 מעלות), ובעיקר אם יש סימני מחלה נוספים, לא כדאי לשלוח לגן או לבית הספר; חום הוא סימן לכך שהמחלה עדיין פעילה.
במצבים אלה מומלץ לתת לילד לנוח בבית על מנת שיחלים לחלוטין. חזרה מוקדמת לפעילות עלולה לגרום לסיבוכי מחלה. בכל מקרה, רצוי לקבל אישור מרופא הילדים לפני החזרת הילד לפעילות בגן או בבית הספר.

האם להניח לילד שחומו עלה לשחק בחוץ?

אם הילד חיוני, שותה ואוכל, מצב רוחו טוב והוא אינו מתלונן על כאבים, אין כל סיבה שישכב. יחד עם זאת, חייבים להשגיח עליו: לא לחשוף אותו לקור, לרטיבות או לרוח (על פי הרפואה הסינית, רוח וקור יכולים להשפיע לרעה ולהחריף את מהלך המחלה).
אם מזג האוויר נעים, אין כל מניעה שיצא החוצה, אבל לא מומלץ להניח לו להתרוצץ ולהתעייף יותר מדי. כשהגוף מתמודד עם מחלה וכל האנרגיה מושקעת בהחלמה, עדיף שינוח כמה שיותר. כמובן, אם המחלה מידבקת, כדאי להרחיק את הילד מחברת ילדים בריאים.

 

המידע המופיע בדף זה הוא חלק ממידע רחב ומאד מפורט המופיע בספר, הסבר על כל מחלה, הכולל דרכי טיפול בשיטות השונות של הרפואה הטבעית, תרופות קונבנציונליות שכיחות לכל מצב רפואי, עצות וטיפים איך אפשר להקל ולטפל בבית.
אתם מוזמנים לשלוח כל שאלה וצוות המטפלים שלנו יחזור אליכם.

 


כתבו תגובה

אתם חייבים להיות מחוברים להשארת תגובה.

שאלו את המומחה

אם יש לכם שאלה או בעיה נשמח לעזור לכם!
אנא שלחו את שאלתכם ואחד המטפלים יענה בהקדם.

שמכם*:
אימייל*:

הודעתכם:


הרשמו לניוזלטר רפואות

הרשמו לניוזלטר וקבלו מאיתנו 20% הנחה לקנית הפורמולות
העיתון מכיל טיפים ומידע לבריאות טובה

שם מלא*:
אימייל * :


bottom