הצטננות ושפעת

הצטנות ושפעת

מדוע מצטננים?

הצטננות רגילה, Common Cold, נגרמת כתוצאה מחדירה של נגיף הגורם לדלקת ברירית האף והגרון ובדרכי הנשימה העליונות. יש כמאתיים סוגי נגיפים הגורמים להצטננות, ומיליונים מהם ניתזים בכל עיטוש ושיעול ועוברים במהירות מאדם לאדם. הנגיפים מסוגלים לשרוד מספר שעות מחוץ לגוף, ולעבור מאדם לאדם במגע ישיר עם חולה או במגע עקיף באמצעות חפציו של החולה. נגיפי ההצטננות והשפעת פעילים בכל חודשי השנה, אבל עיקר התחלואה מתרחשת בחודשי הסתיו, החורף ובתחילת האביב.

 

מתי כדאי לפנות לרופא?

אם ההצטננות מחמירה לאחר שלושה ימי מחלה או מלווה בפריחה, בקשיי נשימה, בשיעול ובנזלת שאינה נפסקת, ובעיקר אם היא מלווה בחום גבוה (מעל 39 מעלות) – מומלץ להיבדק אצל רופא כדי להבחין בינה לבין מחלת השפעת וכדי לשלול סיבוכים חיידקיים העלולים להיות מסוכנים.

 

התייחסות הרפואה הסינית להצטננות ולשפעת

הרפואה הסינית מתייחסת להצטננות ולמחלות נוספות שאינן כרוניות כאל "תסמונת רוח". נראה שהסינים, כמו הסבתות היהודיות, חוששים מרוח פרצים. רוחות "חמות" ורוחות "קרות" ברפואה הסינית גורם שחודר לגוף ומחולל בו מחלה נקרא "רוח", ואכן הביטויים הקליניים הנגרמים מחדירת מחולל המחלה מזכירים תכונות של רוח: התחלה מהירה וסוערת ושינויים תכופים בתסמינים, שנודדים ממקום למקום בגוף. מחולל המחלה חודר בתחילה לחלקו החיצוני של הגוף, "בין העור לשרירים", ולדרכי הנשימה העליונות. גם שינוי קיצוני בטמפרטורה, כמו מזגן בקיץ, נחשב לרוח.
על פי עקרונות הרפואה הסינית, הצטננות יכולה להיגרם מרוח "קרה" או מרוח "חמה". הצטננות הנגרמת מרוח "קרה" מתאפיינת באף גדוש, בצמרמורות ובכאבים בכל הגוף. היא מלווה בתחושת קור, אך לא בהזעה או בצימאון. הצטננות הנגרמת מרוח "חמה" מתאפיינת באודם בפנים, תחושת חום, הזעה, צימאון, כאב גרון, נזלת (צהבהבה), אי–שקט ודופק מהיר.

 

טוב לדעת

אבץ למציצה

לאבץ השפעה אנטי–דלקתית התורמת להפחתת הגודש בדרכי הנשימה. יש מחקרים המוכיחים כי אבץ מקצר את משך מחלות החורף, במיוחד אלו שיש בהן כאבי גרון ושיעול. לילדים יש טבליות (סוכריות) למציצה.

תמצית זרעי הדרים (אשכוליות ולימונים)

תכשיר שמוהלים במים ושותים. יעיל לייבוש עודפי לחות ונוגד חיידקים, נגיפים וטפילים. מתאים לטיפול בדלקות בדרכי הנשימה העליונות, בסינוסים ובאוזניים. ניתן לקנות בחנויות טבע ובבתי מרקחת. מכיוון שהתכשיר מיוצר על ידי יצרנים שונים ובריכוזים שונים, השימוש הוא על פי הוראות היצרן או הרוקח בבית המרקחת.

תמיסת מלח

יעילה להקלה של גודש באף. מדובר בתמיסת מלח בריכוז הדומה לריכוז בנוזלי הגוף, הנקראת גם מים פיזיולוגים או סֵליין ( Saline ), שמזליפים כמו טיפות אף. ניתן להשיגה בבתי המרקחת ללא מרשם.

 

פורמולות צמחי מרפא

להצטננות- נזוקל – פורמולה יעילה המסייעת להקלה בסימני ההצטננות ובמניעת הצברות הליחה בסינוסים.

לשפעת - פלוגון – מקלה ומסייעת בשפעת ובמחלות נגיפיות נילוות כגון הצטננות, מעודדת את מערכת החיסון.

 

יש לי שאלה?

האם נזלת מידבקת?

תלוי בסוג הנזלת. נזלת שקופה ודלילה היא נזלת אלרגית , וזו אינה מידבקת. לעומתה, נזלת צהבהבה או ירוקה מצביעה על מצב דלקתי כלשהו ועל קיומם של חיידק או נגיף. במקרה כזה הנזלת עלולה להיות מידבקת, בעיקר עבור ילדים הנוטים להידבק בקלות במחלות חורף.

האם חייבים להשאיר ילד מצונן בבית?

אין כל סיבה להשאיר ילד מצונן בבית או להשכיב אותו במיטה, וכפי שכבר הוזכר, אין צורך להעמיס עליו שכבות של בגדים. עם זאת, כדאי למנוע את יציאתו החוצה ביום קר מאוד, בגשם או ברוח חזקה (על פי הרפואה הסינית, רוח וקור יכולים להחריף את מהלך המחלה). אם מזג האוויר נעים, אין כל מניעה שיצא החוצה, אבל לא מומלץ להניח לו להתרוצץ ולהתעייף יותר מדי. כשהגוף מתמודד עם מחלה, עדיף שינוח כמה שיותר ויימנע ממאמץ מיותר. אם הילד חולה בשפעת ולא בהצטננות רגילה, חשוב שינוח עד שהמחלה תחלוף.

 

המידע המופיע בדף זה הוא חלק ממידע רחב ומאד מפורט המופיע בספר, הסבר על כל מחלה, הכולל דרכי טיפול בשיטות השונות של הרפואה הטבעית, תרופות קונבנציונליות שכיחות לכל מצב רפואי, עצות וטיפים איך אפשר להקל ולטפל בבית.
אתם מוזמנים לשלוח כל שאלה וצוות המטפלים שלנו יחזור אליכם.

 


כתבו תגובה

אתם חייבים להיות מחוברים להשארת תגובה.

שאלו את המומחה

אם יש לכם שאלה או בעיה נשמח לעזור לכם!
אנא שלחו את שאלתכם ואחד המטפלים יענה בהקדם.

שמכם*:
אימייל*:

הודעתכם:


הרשמו לניוזלטר רפואות

הרשמו לניוזלטר וקבלו מאיתנו 20% הנחה לקנית הפורמולות
העיתון מכיל טיפים ומידע לבריאות טובה

שם מלא*:
אימייל * :


bottom