שיעול

מהו שיעול?

שיעול הוא התפרצות של אוויר שמטרתה לנקות ולפנות את דרכי האוויר. מדובר במנגנון מורכב מאוד, שיחד עם מנגנונים נוספים מגן על הריאות מפני חלקיקים שנשאפו לדרכי האוויר.
ישנם סוגים רבים של שיעול, ובפרק זה נעסוק רק בחלקם. השיעול הוא על פי רוב פעולה לא רצונית (רפלקס), הקשורה לאזורים של ויסות הנשימה במוח.

מתי משתעלים?

כשהחלקיקים – אבק, אבקנים, חיידקים ונגיפים – חודרים לדרכי הנשימה, הם נעטפים בליחה הלוכדת אותם. כשמצטבר עודף ליחה בדרכי הנשימה, נשלחים אל "מרכז השיעול" במוח איתותים מחיישנים הנמצאים באף, בלוע ובדרכי הנשימה התחתונות, והתוצאה היא שיעול שתפקידו לנקות את דרכי הנשימה.

מתי כדאי לפנות לרופא

• כאשר השיעול מלווה בחום ובקשיי נשימה.
• כאשר השיעול עקשני וגורם להכחלה.
• אם השיעול גורם לכאבים או להקאה.
• כאשר השיעול נמשך יותר משבוע.

התייחסות הרפואה הסינית

על פי הרפואה הסינית, לריאות תפקידים רבים: הן שומרות על אנרגיית הגוף ומערכת ההגנה של הגוף, הן ממונות על פתחי הזיעה ולחלוחית העור, וכמובן, אחראיות לנשימה.
שיעול בדרך כלל מבטא הפרעה בתפקוד הבסיסי של הריאות, אך הוא יכול להעיד גם על תפקוד לקוי של מערכות אחרות בגוף.

טוב לדעת

מכשירי אדים

ללא קשר לסיבות השיעול או לטיפול התרופתי הניתן לילד, החדרת לחות לחדר שבו הוא שוהה תקל עליו ותפחית את הגירוי ואת השיעול, בעיקר בלילה. מכשיר לאדים קרים ומכשיר לאדים חמים מתאימים באותה מידה, חשוב רק להקפיד על ההוראות המצורפות ולשטוף את המכשיר לאחר כל שימוש, לבל יתפתחו בו עובש ופטריות, שעלולים לגרום לאלרגיה ולגירוי.

סאונה ביתית

סוגרים היטב את דלת חדר האמבטיה, ממלאים מים חמים מאוד בכיור או באמבט. מניחים לילד לשהות בסמוך לאדים, אך לא יותר מ 10- דקות. השגיחו לבל יתקרב למים החמים.

בקבוק מים חמים

כן, הכוונה לבקבוק שהיה לסבתות. מניחים על גב הילד או על חזהו למשך 20 דקות, להרגעה.

פורמולות צמחי מרפא

שיוקל - קיימים 4 סוגי שיוקל לפי סוגי השיעול השונים.

יש לי שאלה

מה עושים במקרה של שיעול עקשני, שנרפא וחזר?

שיעול כזה עלול להיות סימן לרקע אלרגי או אסתמטי. במקרה כזה מומלץ לפנות לרופא הילדים ולבקש בירור מקיף. כדאי גם לנסות לברר אם קיים קשר בין השיעול ובין מצבים ומזונות העלולים לעורר אלרגיה או לעודד התקפים אסתמטיים.

 

המידע המופיע בדף זה הוא חלק ממידע רחב ומאד מפורט המופיע בספר, הסבר על כל מחלה, הכולל דרכי טיפול בשיטות השונות של הרפואה הטבעית, תרופות קונבנציונליות שכיחות לכל מצב רפואי, עצות וטיפים איך אפשר להקל ולטפל בבית.
אתם מוזמנים לשלוח כל שאלה וצוות המטפלים שלנו יחזור אליכם.

 


כתבו תגובה

אתם חייבים להיות מחוברים להשארת תגובה.

שאלו את המומחה

אם יש לכם שאלה או בעיה נשמח לעזור לכם!
אנא שלחו את שאלתכם ואחד המטפלים יענה בהקדם.

שמכם*:
אימייל*:

הודעתכם:


הרשמו לניוזלטר רפואות

הרשמו לניוזלטר וקבלו מאיתנו 20% הנחה לקנית הפורמולות
העיתון מכיל טיפים ומידע לבריאות טובה

שם מלא*:
אימייל * :


bottom