עצירות

עצירות

מהי עצירות?

כ– 10 אחוזים מהילדים סובלים מעצירות, אך מכיוון שהם אינם נוטים להתלונן על כך, חשוב מאוד שההורים יעקבו אחר התופעה ויחפשו סימנים המעידים על פעולת מעיים לקויה. עצירות בילדות היא תופעה שכדאי לטפל בה על מנת למנוע את החרפתה מאוחר יותר.

הסימנים הידועים של עצירות הם צואה קשה ויבשה, כאבים בזמן היציאה, מאמץ ולחיצות בזמן ההתרוקנות, כאבי בטן ומרווח של שלושה עד ארבעה ימים בין היציאות  (התכיפות שונה מאדם לאדם ולא ניתן להגדיר במדויק מהי תכיפות תקינה. בדרך כלל רצוי שתהיה יציאה אחת ליום).

מתי כדאי לפנות לרופא?

כשאין יציאה במשך ארבעה ימים, כשהבטן נפוחה, כשיש כאבי בטן והקאות, ובעיקר במקרים של חום, אי–שקט או אדישות וחולשה. יש השערה שקיים קשר בין עצירות לדלקות בדרכי השתן אצל בנות, הגם שהקשר עדיין לא ברור. אם הילדה סובלת משתי התופעות, עצירות ודלקת בדרכי השתן, מומלץ להתייעץ עם גסטרואנטרולוג של ילדים.

עצירות יכולה להיות גם תסמין של דלקת התוספתן (אפנדיציט), בעיקר כשהיא מלווה בכאבי בטן, בחום ובהקאות.

התייחסות הרפואה הסינית לעצירות

הרפואה הסינית מבחינה בין שני מצבים הגורמים לעצירות:

מצבי "חוסר": אופייניים לילדים רזים, בעלי נטייה לחיוורון ולעייפות. ייתכן גם שיתעוררו באמצע הלילה בתחושת צימאון. ילדים אלה סובלים מתנועת מעיים איטית בגלל נטייה של הגוף ל"עצלנות". מצבי "חסר" יכולים להיות גם תוצאה של מחלה ממושכת.

מצבי "עודף": מצבים כאלה אופייניים לילדים חזקים, חיוניים, שיכולים לסבול מבטן נפוחה ולעתים גם מאי–שקט. הסיבות

לעצירות יהיו תזונה לא מתאימה, אכילה מרובה, בעיקר של מזונות מתוקים ודלים בסיבים, או אכילה עודפת של סוג מסוים של מזון.

רפואה טבעית

בבתי המרקחת ובחנויות הטבע יש שפע של צמחים, תוספי תזונה ותכשירים טבעיים לטיפול בעצירות, באמצעות חיזוק מערכת העיכול ועידוד היציאות. אך יש להדגיש שני דברים: ראשית, לא כולם מתאימים לילדים, כפי שיוסבר להלן. שנית, גם תרופות טבעיות עלולות לגרום להתמכרות המעיים ולהחמרת העצירות בשימוש ממושך. אי לכך, חשוב להתייעץ עם רופא לפני השימוש בהן.

טוב לדעת

תוספי תזונה
פסיליום: פסיליום הוא סיב תזונתי שמופק מהצמח לחך ( Plantain ) ונמכר כתוסף מזון. הסיב מגדיל את נפח הצואה. הוא מופיע בצורת אבקה או גרגרים, ואפשר להמיסו במים, במרק, בדייסה או ביוגורט. כדאי להרבות בשתייה עם נטילת התכשיר.

פרוביוטיקה: שימוש במוצרי מזון כמו יוגורט או תכשירים המכילים חיידקים ידידותיים יעיל להקלה על עצירות. לילדים הסובלים מעצירות כרונית כדאי להכניס את המוצרים הללו לתפריט או לתת תוסף על פי המינון המומלץ לילדים )עוד על פרוביוטיקה,

המלצות תזונתיות

 • כדאי להוסיף לתפריט מזונות עתירי סיבים, כמו פירות, פירות יבשים, ירקות, קטניות ודגנים מלאים. עדיף לאכול פירות וירקות בקליפתם, שכן בקליפה יש הרבה סיבים. הפירות המומלצים ביותר הם שזיפים ותאנים, שמכילים סיבים תזונתיים וחומרים משלשלים טבעיים.
 • ניתן להוסיף ירקות ירוקים כהים וירקות עלים, כמו ברוקולי, תרד, כרוב, חסה או מנגולד, שעשירים במגנזיום, מינרל שמעודד תנועת מעיים.
 • מומלץ מאוד להוציא את החטיפים ואת הממתקים מהתפריט או לפחות להפחית את כמותם. למרות שפע הפירות והירקות בישראל, ילדים אינם אוכלים מהם מספיק, ויש שאינם אוכלים מהם כלל. כדאי להרגיל את הילד מגיל צעיר לאכול במקום חטיפים פלחי תפוח או מקלות גזר.
 • רצוי להפחית את החלב ומוצריו ואת השוקולד. אם הוחלט להפחית את החלב – יש  לדאוג לתת במקומו תזונה עתירת סידן: סרדינים, שקדים וטחינה.
 • הצריכה המינימלית המומלצת של סיבים לילדים (מעל גיל שלוש) היא גרם סיבים ליום לכל שנת חיים. למשל, ילד בן חמש צריך לצרוך לפחות חמישה גרמים סיבים ליום.

שהייה באמבטיה
חמימות המים תורמת להרגעה גם ללא שמנים או מלחים. כשהגוף רגוע ורפוי, היציאה קלה יותר. מתאים מאוד אחרי התאפקות בטיול, למשל, או כדי להרגיע ילד שחווה בעבר כאב ביציאות (אם יש כאב ביציאה, כדאי לעודד את הילד ליציאה באמבט).

יש לי שאלה

מה עושים כשהילד מסרב לאכול ירקות ופירות טריים?
במקרה זה אפשר להסוות את הירקות והפירות. מכניסים ירק מגורר, ובמיוחד ירק עתיר סיבים כמו פטרוזיליה או גזר בקליפתו, לקציצות, לרוטב פסטה ולפיצה. אפשר להכין סלט פירות כקינוח או להכניס פירות לג'לי.

מה עושים אם מופיעה עצירות בזמן גמילה מהחיתולים?
חשוב להבין שתהליך הגמילה אינו קל גם לילד, לכן יש להקדיש לו תשומת לב ולא להתעקש. מומלץ לעודד יציאות על ידי תזונה מתאימה וסבלנות, ובמהלך היום לפנות לילד זמן שבו ישב על הסיר. אפשר להפוך את הישיבה על הסיר לזמן איכות שבו מדברים, משחקים או מספרים לו סיפור. כדאי גם לאפשר לילד להחליט מתי הוא מעדיף את הישיבה, כך שזה לא יהיה רק זמן שבו ההורים מחליטים שהוא צריך לשבת על הסיר.

יילודים עד גיל שנה

עצירות אינה תופעה שכיחה אצל תינוקות, במיוחד אצל תינוקות יונקים. בקרב תינוקות הניזונים מתחליפי חלב היציאות מוצקות מעט יותר. תינוק שבדרך כלל נותן צואה ארבע פעמים ביום יכול לעבור יומיים ללא יציאה כלל. הדבר נורמלי ואין צורך לדאוג. מעי התינוקות עובדים לאט, ולעתים התינוק צריך להתאמץ ולהתכווץ כדי שהצואה תידחף החוצה, משום ששרירי המעיים עדיין חלשים ובלתי–מפותחים. מאמץ אינו מעיד על עצירות, אלא על תהליך טבעי ונורמלי. אם היציאה רכה – אין זו עצירות. רוב התינוקות עלולים להגיב בבכי ולהרגיש כאב בזמן היציאה, וגם זה טבעי ונורמלי.

אם מתעורר חשד שלתינוק יש עצירות – אי–יציאת צואה במשך יממה או שתיים, צואה קשה ויבשה במיוחד שלוותה בקשיים, או אם נלוו אליה חום או הקאות – בעיקר אצל בני פחות מחודש, ייתכן שמדובר בבעיה. כדאי להתייעץ לגביה עם רופא ולא לנסות לטפל בה לבד.


עוד בספר:

טיפול באקופרסורה, טיפול ברפלקסולוגיה, טיפול בצמחי מרפא, טיפול בתכשירים הומיאופתים.

 

המידע המופיע בדף זה הוא חלק ממידע רחב ומאד מפורט המופיע בספר, הסבר על כל מחלה, הכולל דרכי טיפול בשיטות השונות של הרפואה הטבעית, תרופות קונבנציונליות שכיחות לכל מצב רפואי, עצות וטיפים איך אפשר להקל ולטפל בבית.
אתם מוזמנים לשלוח כל שאלה וצוות המטפלים שלנו יחזור אליכם.

 

תגובה אחת ל “עצירות”

 1. החל מיום שני האחרון החלפתי תמ"ל לתאומים שלי מסימילאק אדבנס פלוס לסימילאק איזומיל על בסיס חלבון סויה בעצת הומאופט עקב ריבוי ליחות אצל שני הילדים (בני 3.5 חודשים).
  עד ההחלפה היו לשניהם לפחות 2 יציאות ביום.
  מיום ההחלפה עד היום להגר לא היו יציאות בכלל ולאיילון היו 2 אחרי מאמץ אדיר והן היו קשות בהרבה מהיציאות הקודמות שהיו מימיות (סליחה על התאורים..)
  אני תוהה האם יש קשר ודי ברור לי שכן אך מכאן אני לא יודעת מה לעשות ?
  לחזור לתמ"ל על בסיס חלב או להמשיך ולתת לגוף שלהם להתמודד עדוד יום או יומיים?
  אשמח לכל פיסת מידע.
  תודה .
  היאלי


כתבו תגובה

אתם חייבים להיות מחוברים להשארת תגובה.

שאלו את המומחה

אם יש לכם שאלה או בעיה נשמח לעזור לכם!
אנא שלחו את שאלתכם ואחד המטפלים יענה בהקדם.

שמכם*:
אימייל*:

הודעתכם:


הרשמו לניוזלטר רפואות

הרשמו לניוזלטר וקבלו מאיתנו 20% הנחה לקנית הפורמולות
העיתון מכיל טיפים ומידע לבריאות טובה

שם מלא*:
אימייל * :


bottom