אסטמה

אסטמה

מהי אסתמה?

אסתמה היא מחלה דלקתית כרונית של הסמפונות – הצינורות המובילים אוויר לריאות – ולכן היא נקראת בעברית "גנחת הסמפונות" או "קצרת הסמפונות". המחלה מתאפיינת בהתקפים חוזרים של קשיי נשימה כתוצאה מגירוי כלשהו: אבק, אבקנים, קרדית אבק הבית, עובש, הפרשות של מקקים, חלקיקים הנמצאים על גופם של חרקים ושל חיות בית, עשן, אוויר קר, זיהומים בדרכי הנשימה, פעילות גופנית וספורט או ריחות עזים (בשמים, חומרי ניקוי, מזהמים סביבתיים ועוד). דרכי הנשימה של הילד האסתמטי מגיבות לגירוי אחד או לכמה גירויים בשתי צורות עיקריות. האחת היא התכווצות לא רצונית של הסמפונות, הגורמת להיצרות מעברי האוויר. השנייה היא היווצרות של בצקת, דלקת ונפיחות בדרכי הנשימה והפרשה מוגברת של ליחה, ריר וכיח, שמצֵרים עוד יותר את קוטרם של מעברי האוויר. התוצאה: נשימה שורקנית, צפצופים ושיעול.

מתי כדאי לפנות לרופא

מומלץ לפנות לרופא מיד לאחר ההתקף הראשון. סימני המחלה הם קשיי נשימה, נשימה שורקנית, צפצופים או שיעול. סימנים אלו יכולים להיות גם תסמינים של ברונכיט או ברונכוליטיס, ובמקרים נדירים אפילו של שאיפת גוף זר לדרכי הנשימה או לריאות, לכן חשוב מאוד לדייק באבחנה של התופעה ובטיפול מתאים. חומרת ההופעה של תסמיני אסתמה נקבעת לפי שכיחות הופעתם, ובהתאם לה נקבע הטיפול.

התייחסות הרפואה הסינית

ברוב המקרים, הרפואה הסינית רואה באסתמה ובתסמיניה שילוב של כמה גורמים:
קור: אסתמה המתאפיינת בהרבה ליחה לבנה ודלילה יחסית. לילד יש רגישות לקור יהיה הראשון שיתלונן כשקר ונטייה לחיוורון.
חום: במקרה זה הילד סובל מליחה צהובה וצמיגה, אך הוא מתקשה לפלוט אותה.
סימנים נוספים: קוצר נשימה, רגישות לחום, פנים אדומים בעיקר באזור השפתיים והלחיים, נטייה לזיעה מרובה ולצמא, יציאות קשות ולעתים עצירות.
מצבים רגשיים: התקפים נגרמים או מחריפים כתוצאה ממצבי מתח ולחץ. אסתמה המופיעה על רקע כזה אופיינית לילדים שנוטים לעצבנות, למתח או לרגישות .
מערכת ה"כליות": על פי הרפואה הסינית, ב"כליות" ניכרות הנטיות התורשתיות והחוסן הבסיסי של הגוף. במקרים שבהם מקור המחלה הוא ב"כליות" האסתמה תתגלה בגיל צעיר מאוד, אפילו לפני גיל שנה..
מערכת העיכול: מערכת העיכול אחראית לריריות בגוף והיא יכולה לגרום לייצור ליחה מוגבר, שנאגרת בריאות.

טוב לדעת

תוספי תזונה
יש הסבורים כי השלמות תזונתיות עשויות להביא להפחתה בתדירות ההתקפים. כתוצאה מכך ניתן יהיה להפחית את מינון התרופות נגד אסתמה ואפילו לחדול להשתמש בחלק מהן. אולם על אף המחקרים שנערכו בנושא, כדאי להדגיש: נטילת השלמות תזונתיות חייבת להיעשות בייעוץ עם אנשי מקצוע (דיאטנית, רופא או נטורופת), משום שיש להתאים אותן בצורה מושכלת לגילו ולמשקלו של הילד.
שחייה
פעילות זו מתאימה מאוד לילדים אסתמטיים, מכיוון שלרוב אינה גורמת להפרעה בנשימה. במים אין אבק ואין חומר שיגרה את דרכי הנשימה, אלא אם הילד רגיש לכלור. מדובר בסביבה לחה, שנעימה לדרכי הנשימה. תנגודת המים גם מסייעת בפיתוח הריאות והשרירים שמשתתפים בתהליך הנשימה
יוגה
יוגה יכולה לתרום לשיפור תפקוד הריאות משום שחלק מהתרגול היוגי מכוון לשליטה בנשימה ולהסדרתה, והנשימה היוגית מנצלת טוב יותר את נפח בית החזה.

פורמולות צמחי מרפא

קל גודש- מקל על הצטברות ליחה בדרכי הנשימה. מעודד את הוצאת הליחה .

יש לי שאלה

האם אסתמה היא מחלה תורשתית?
קיים גורם תורשתי. ילדים שיש במשפחתם חולי אסתמה עלולים לחוות רגישות יתר או אלרגיה, או לבטא את הרגישות בצורות אחרות, כמו קדחת השחת, דלקות עיניים ואטופיק דרמטיטיס .
האם ניתן להבריא מאסתמה?
כמחצית הסובלים מאסתמה בילדותם יפסיקו לסבול מההתקפים בגילי העשרה. אצל חלק מהם האסתמה עלולה לחזור בעשור השלישי או הרביעי לחיים. בעזרת טיפול תרופתי מונע והימנעות מחשיפה לגורמי המחלה ניתן לעתים למנוע את ביטויי המחלה. טיפול ברפואה טבעית מקטין את תדירות ההתקפים ובמקרים רבים אף מעודד ריפוי.

 

המידע המופיע בדף זה הוא חלק ממידע רחב ומאד מפורט המופיע בספר, הסבר על כל מחלה, הכולל דרכי טיפול בשיטות השונות של הרפואה הטבעית, תרופות קונבנציונליות שכיחות לכל מצב רפואי, עצות וטיפים איך אפשר להקל ולטפל בבית.
אתם מוזמנים לשלוח כל שאלה וצוות המטפלים שלנו יחזור אליכם.

 


כתבו תגובה

אתם חייבים להיות מחוברים להשארת תגובה.

שאלו את המומחה

אם יש לכם שאלה או בעיה נשמח לעזור לכם!
אנא שלחו את שאלתכם ואחד המטפלים יענה בהקדם.

שמכם*:
אימייל*:

הודעתכם:


הרשמו לניוזלטר רפואות

הרשמו לניוזלטר וקבלו מאיתנו 20% הנחה לקנית הפורמולות
העיתון מכיל טיפים ומידע לבריאות טובה

שם מלא*:
אימייל * :


bottom