כאבי בטן

כאבי בטן

מהם כאבי בטן?

חלל המכיל איברים פנימיים חיוניים, כמו איברי עיכול, איברי הרבייה (אצל בנות), מערכת השתן, בלוטות  אנדוקריניות ואיברים נוספים. כאבים בבטן יכולים לנבוע מתופעות קלות ושכיחות, שמקורן במחלת חום נגיפית או בקשיי עיכול, אך גם בתופעות חמורות, כמו דלקת בתוספתן (אפנדיציט) ודלקות בשלפוחית השתן. בין שלושים לחמישים אחוז מהילדים ובני הנוער מתלוננים על כאבי בטן. ברוב המקרים כאבי הבטן נגרמים מבעיות שכיחות וקלות לטיפול, ורק בחמישה עד עשרה אחוזים הם נובעים ממצבים מסובכים יותר.

לעתים לכאבים הפיזיים אין סיבה רפואית לכאורה, והם נובעים מגורמים נפשיים כמו מתח, חרדה, צורך בתשומת לב או רצון להישאר בבית. אבל שלא תהיה טעות – הכאבים אמיתיים, והילדים סובלים.

מתי כדאי לפנות לרופא?

כאבי בטן אצל ילדים הם חלק מהחיים, ומרבית הילדים סובלים מהם בשלב זה או אחר. אפשר לחלקם לשני סוגים: כאבים חריפים שמופיעים בפתאומיות, וכאבים כרוניים המופיעים במצבים מסוימים, נעלמים וחוזרים. אם הכאב חריף, נסו לברר את הסיבה. לדוגמה שאלו את הילד מה אכל, האם ביקר בשירותים לאחרונה וכדומה.

כדאי לפנות לרופא כאשר מתרחשות התופעות הבאות:

• כאבי הבטן מלווים בחום, בהקאות ובשלשולים.

• הכאבים נמשכים זמן רב.

• הכאבים חוזרים על עצמם במשך תקופה ארוכה.

• הכאבים גורמים לקשיים בתפקוד יומיומי.

• נמנעת הליכה לגן או לבית הספר בשל הכאבים.

התייחסות לכאבי בטן ברפואה הסינית

על פי הרפואה הסינית, כאבי בטן יכולים להיגרם מסיבות שונות. כאב, באופן כללי, הוא סימן להפרעה בזרימה הטבעית, לכן הוא מכונה היתקעות (סטגנציה). להלן ארבע הסיבות השכיחות לכאבי בטן:

כאב הנובע מ"עודף": כאב חריף המופיע פתאום, מתגבר דווקא בזמן מנוחה ונחלש בתנועה. מגע באזור הכאב יגרום לילד להירתע והוא עלול להחריף את הכאב. הטיפול יתרכז ב"פיזור" הכאב באמצעות עיסוי או דיקור בנקודות מיוחדות בידיים וברגליים, אך לא בבטן הכואבת.

כאב הנובע מ"חוסר": כאב עמום, מפושט, שנחלש בעת עיסוי, אך הוא מתגבר בזמן עייפות וחלה בו הטבה לאחר שינה ומנוחה. מטרת הטיפול תהיה "לחזק" את הילד באמצעות תזונה מתאימה: ירקות כתומים, מזון מבושל וקל לעיכול והקפדה על מנוחה. כן ייעשה שימוש בצמחי מרפא ובדיקור. העיסוי במקרים אלו ייעשה גם בבטן.

כאב שנגרם מ"חום": כאב שורף, שנגרם בדרך כלל מדלקת, נחלש בקור ומחריף בחום. כאב כזה מתאפיין ביציאות בעלות ריח חריף. על מנת להקל על הכאב, מומלץ לתת לילד תה בתוספת צמחים "מקררים" (כמו נענע ומִנתה) ואפילו יוגורט קר. אפשר גם להיעזר בדיקור בנקודות מסוימות, שמוציאות ומפזרות "חום" מן הגוף.

כאב הנגרם מ"קור": כאב כזה מחריף בחשיפה לקור, הן חיצוני והן פנימי. מקורות קור חיצוניים יכולים להיות מזגן, בריכה או רחצה בים. מקורות קור פנימיים – אכילת ארטיק, שתיית ברד ואכילת מאכלים לא מבושלים, כולל ירקות. בין הסימנים: בטן קרה ונוקשה, וכאבים המחריפים בלילה, בעיקר בלילות קרים.

את הכאב הזה צריך "לחמם": מוותרים על מזון "קר" כמו ירקות ופירות חיים וחלב ומוצריו. אפשר לחמם גם על ידי עיסוי בשמנים או על ידי הוספת תבלינים כגון ג'ינג'ר וקינמון. ניתן לטפל בדיקור כדי לחמם את הגוף ואפשר להיעזר במוקסה. כמובן, ניתן להשתמש בפורמולות של צמחים סיניים מחממים ולחמם את הבטן בעזרת בקבוק חם.

רפואה טבעית

ברפואה הטבעית, ההוליסטית (כמו ברפואה המערבית), כאב בטן הוא תסמין שיכול להיגרם מסיבות שונות. ניתן להקל את הכאב בכמה דרכים.

טוב לדעת

שיטות חימום להרגעת כאבי בטן

 • מניחים על בטן הילד בקבוק מים חמים. יש לשים לב למידת החום של המים, על מנת שלא יגרמו לכווייה, ולעטוף את הבקבוק במגבת.
 • נותנים לילד לשחק באמבט מים חמימים. ניתן להוסיף לו שמנים ארומטיים.
 • כל משקה חם יכול לעזור, לחמם ולהרגיע.

הרגעה
מעמעמים את האור בחדר, משמיעים מוזיקה מרגיעה, מקריאים סיפור בקול רך ועדין או פשוט מלטפים. פינוי זמן בבוקר לשירותים אם הילד אינו מספיק להגיע בבוקר לשירותים והוא הולך לגן או לבית הספר בבטן מלאה, עלולים להתפתח קשיי עיכול, נפיחות וגזים או קשיים ביציאות (עצירות) במשך היום, לכן כדאי לפנות בהתארגנות הבוקר זמן מיוחד לצורך זה.

המלצות תזונתיות למניעת גזים

 • מוציאים מהתפריט מאכלים או משקאות החשודים כגורמים לגזים כמו קטניות, ירקות ממשפחת המצליבים (כרוב וכרובית), חלב ומעדני חלב.
 • מומלץ לא לשתות משקאות מוגזים, בעיקר משקאות דיאט, המכילים ממתיקים מלאכותיים, שאינם בריאים וגם יכולים לעורר רגישות וכאבים ואפילו שלשול אצל ילדים.
 • יש הממליצים לא לשתות בזמן האכילה על מנת למנוע בליעת אוויר.

יש לי שאלה

מה לעשות כאשר הילד מתלונן על כאבים בשעות הבוקר ומסרב ללכת לגן או לבית הספר?
מנסים לברר עם הילד או עם הגננת או המורה אם יש בעיה בשיעור מסוים או מצוקה חברתית. ייתכן שהילד חושש ונתון למתחים ולחצים. כאמור, לפעמים הכאבים הגופניים הם תוצאה של גורמים נפשיים, אולם גם אם נדמה שהילד מתחזה לחולה, הכאבים אמתיים. חשוב לגלות סבלנות, לברר את הבעיה ולנסות להעניק לילד הרגשה שיש למי לפנות.

לא כדאי להתייחס אליו בכעס או להאשים אותו בהתפנקות. ייתכן שתשומת הלב שהוא מבקש מאותתת על מצוקה אמיתית, וכעס ההורים רק יחריף את הבעיה. אם מדובר בכאבי בטן החוזרים לעתים קרובות, כדאי לפנות לרופא הילדים לבירור גופני יסודי או לפנות לאיש מקצוע מתחום בריאות הנפש.

האם יש מקום לדאגה כאשר הילד מתלונן על כאבי בטן חוזרים?
כאמור, כאבי בטן הם תלונה נפוצה בילדים, והסיבות להם רבות. לרוב הם חולפים מאליהם ואינם מסוכנים. כאשר הסיבה לכאבים רצינית או מסוכנת, הכאב גובר והולך ועם הזמן הופך ממושך יותר. במקרים הקלים כדאי להניח לילד לנוח, לתת לו לשתות, להגיש לו מאכלים קלים לעיכול ולעודד אותו להתרוקן בשירותים. כאמור, כאשר התלונות חוזרות על עצמן לעתים תכופות כדאי לבקש בירור רפואי.

יילודים עד גיל שנה

מהו קוליק?
קוליק הוא שמם הלועזי של כאבי בטן עוויתיים. הסימנים האופייניים: התינוק בוכה בכי בלתי נשלט, מסרב להירגע, מקפל את רגליו לכיוון הבטן ומשחרר גזים.

כיצד אפשר להקל את הכאב?

 • לקחת את התינוק על הידיים.
 • לערסל, לנדנד, לחבק.
 • לטייל עם התינוק במנשא תינוקות הצמוד לגוף ההורה.
 • ללחוץ את רגלי התינוק לכיוון הבטן.
 • להשכיב את התינוק על בטנו כשהוא שרוע על בטן ההורה. חום הגוף של ההורה עשוי להרגיע.
 • להחזיק את התינוק על האמה. היד התומכת תלחץ בעדינות על הבטן הכואבת ותחמם אותה ובעזרת היד השנייה אפשר לטפוח בעדינות על גב התינוק. בתנוחה זו אפשר לטייל אתו בחדר, ותנועה זו גם היא תסייע להרגיע.
 • לעסות את בטן התינוק מהפינה הימנית למטה ובמעגלים בכיוון השעון, על מנת להרגיע את המעיים.
 • להיניק או לתת מוצץ. לפעמים פעולת המציצה מקלה על הכאבים ומנחמת את התינוק.
 • להשכיב את התינוק על גבו ולהניע את רגליו בתנועת אופניים. אפשר לחזור על זה כמה פעמים ביום להרגעת מערכת העיכול.


עוד בספר:

טיפול באקופרסורה, טיפול ברפלקסולוגיה, טיפול בצמחי מרפא, טיפול בתכשירים הומיאופתים.

 

המידע המופיע בדף זה הוא חלק ממידע רחב ומאד מפורט המופיע בספר, הסבר על כל מחלה, הכולל דרכי טיפול בשיטות השונות של הרפואה הטבעית, תרופות קונבנציונליות שכיחות לכל מצב רפואי, עצות וטיפים איך אפשר להקל ולטפל בבית.
אתם מוזמנים לשלוח כל שאלה וצוות המטפלים שלנו יחזור אליכם.

 


כתבו תגובה

אתם חייבים להיות מחוברים להשארת תגובה.

שאלו את המומחה

אם יש לכם שאלה או בעיה נשמח לעזור לכם!
אנא שלחו את שאלתכם ואחד המטפלים יענה בהקדם.

שמכם*:
אימייל*:

הודעתכם:


הרשמו לניוזלטר רפואות

הרשמו לניוזלטר וקבלו מאיתנו 20% הנחה לקנית הפורמולות
העיתון מכיל טיפים ומידע לבריאות טובה

שם מלא*:
אימייל * :


bottom